galamaps bohostyl dekorace darek interier
GalaMaps

Zamilujte si boho styl. Bez dekorací jej nevytvoříte

Gala Maps Oct 15, 2022

Boho styl je odvozen od slova bohémský, tedy přesněji z francouzského slova „bohém“. Jde o styl, který se objevil ve Francii v 19. století, kdy byli bohémy nazýváni lidé, jež svým stylem života nezapadali do „škatulek“ tehdejší doby. Často šlo o umělce z různých oblastí – malíře, herce, fotografy, básníky a spisovatele.

Atraktivní boho styl láká i dnes. Je kontrastem k minimalismu. Jde o styl odvážně neuhlazený, velice osobitý a hravý, který se nebojí výrazných prvků. Ty mohou být v podobě výrazných barev, jejich odvážných kombinací a extrémně pestrých vzorů. Ale i v podobě maximální zdobnosti, co se týče různých třásní, reliéfních vzorů a přírodních prvků. V tomto případě pak může být třeba interiér v boho stylu prostý barev a stavět na bílé, přírodních zemitých odstínech, ale taktéž na odstínech šedé. Obě tyto podoby bohémského stylu jsou fascinující, a právě druhá podoba s umírněnější barevností více zapadá do dnešní moderní doby.

Boho styl se nebojí kombinovat

Je fascinující, jak umí bohémský styl kombinovat nekombinovatelné. Zajímavou možnost nabízí třeba recyklace starého nábytku. Mnohdy stačí pár spojovacích prvků, aby se tyto nesourodé, moderní i starožitné kousky, propojily do fascinujícího celku. Oblíbené jsou třeba křídové nátěrové barvy, které mají pastelové odstíny, a s jejich pomocí lze nábytek rovněž atraktivně postaršit. Není z něj navíc zapotřebí předem odstraňovat původní nátěr.

galamaps boho interier styl dekorace obraz darek

Bez bytových textilií a dekorací to nepůjde

Jestli je něco pro boho styl charakteristické, jsou to různé dekorace. Na zdi byste v podstatě neměli najít volné místo. Celé by měly být zaplněny obrazy, obrázky, závěsnými dekoracemi nebo policemi s knihami. Krásně vypadají obrazy se znameními zvěrokruhu, fascinující jsou vlastnoručně vyrobené obrázky z přírodnin, ale na míru si můžete nechat vyrobit třeba i obraz s mapou vašeho města.

Soustřeďte se též na bytový textil. Nešetřete polštářky. Krásné jsou ty s třásněmi, různými krajkami, ale i z pestrých gobelínových látek. Na okna patří vrstvené závěsy se zdobnými prvky a na podlahy koberce. Směle sáhněte po tkaných kobercích, nebo po těch s atraktivními folklórními vzory. Nebojte se vzorovaných retro kachliček a krásně samozřejmě vypadá na podlaze dřevo.

bohostyl dekorace darek interier galamaps

Svítidla ze všech koutů světla

Zkuste kombinovat různá svítidla – moderní a starožitná. Přidejte i technická svítidla. Nebuďte tradiční. Osvětlete místnost třeba zcela bez použití lustrů. Vsaďte ne velké množství stolních lampiček či stojatých lamp. Samozřejmě atraktivní jsou též svíčky. Pouze je dejte na bezpečné svícny, nebo nejlépe do uzavřených luceren. Boho styl si rozumí i s eklekticismem a vintage stylem. Nebojte se to zužitkovat i u výběru osvětlení pro vaše bohémské bydlení.

Nezapomeňte na květiny

Bohémský styl si rozumí s květinami. Nechte je prorůstat bytem. Dejte je i do míst dál od oken. Aby se kytičkám dařilo, střídejte je po týdnu na místech u okna a na těch na světlo skoupějších. Jen si dejte pozor, některé květiny změnu polohy nesnáší. S těmi takto raději neexperimentujte.